W przypadku konieczności ocieplenia ścian Inwestor staje przed trudnym wyborem – musi zdecydować się na zakup i zastosowanie konkretnego materiału, a wraz z nim – jednej z dostępnych na rynku metod ociepleniowych. Musi również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy izolacji chce dokonać jedynie po stronie zewnętrznej ścian, czy też ma ona dotyczyć prac przeprowadzanych wewnątrz budynku?

Powszechni stosowanymi materiałami są oczywiście płyty styropianowe. Jednak na równi z nimi plasuje się wełna mineralna i włókna celulozowe. Każdy z tych produktów charakteryzuje się indywidualnymi dla siebie współczynnikami przenikania ciepła. Dla nas jednak najistotniejsze są te, które określają rynkową wartość pianki poliuretanowej. Chociaż nadal pozostaje ona stosunkowo nową metodą, to jednak zdobywa sobie coraz więcej zwolenników. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i szukać jej należy w korzyściach, które czekają na Inwestorów sięgających po piankę PUR. Spójrzmy więc na to, jakimi zaletami wyróżnia się ta metoda ocieplenia ścian.

1. Oszczędności ekonomiczne

Podstawowym pytaniem, które się tutaj pojawia dotyczy tego, dlaczego w ogóle decydujemy się na izolację ścian. Odpowiedź wydaje się oczywista – chcemy zwiększyć wartość energetyczną budynku. Uszczelnienie konstrukcji zapobiegnie niekontrolowanym ubytkom ciepła, a co za tym idzie – pozwoli uczynić ogrzewanie jeszcze bardziej ekonomicznym i przemyślanym procesem. Co więcej – izolacja ścian wykonana metodą natryskową to także gwarancja podniesienia komfortu mieszkania. O wiele łatwiej będzie nam utrzymać stałą i jednakową dla wszystkich pomieszczeń temperaturę, a w związku z tym – będziemy mogli zatroszczyć się o optymalne i zgodne z indywidualnymi preferencjami mieszkańców warunki.

2. Szybka realizacja

Inwestorzy cenią sobie czas. Nie jest to żadną tajemnicą i wydaje się być całkiem zrozumiałe. Każda godzina pracy ekipy budowlanej generuje dodatkowe koszty, a zlecając realizację konkretnego projektu chcemy jak najszybciej cieszyć się jego efektami. Dlatego też warto podkreślić, że pianka poliuretanowa wykorzystywana do izolacji ścian, szczególnie na tej płaszczyźnie zyskuje przewagę nad materiałami konkurencyjnymi. Po pierwsze – nie wymaga zastosowania dodatkowych elementów montażowych, co pozwala na skrócenie czasu inwestycji. Po drugie – natrysk wykonywany przy pomocy specjalnych maszyn odbywa się bardzo płynnie. Szacuje się, że dwóch pracowników w ciągu ośmiu roboczogodzin jest w stanie zabezpieczyć warstwą izolacyjną nawet 250 metrów kwadratowych powierzchni ścian. Po trzecie – zastosowanie pianki PUR nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, czyli np. konstrukcji chroniących przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (przed ostatecznym wykończeniem elewacji). Pianka PUR po natrysku niemal natychmiast sztywnieje. W takiej formie pozostaje całkowicie odporna zarówno na wilgoć, jak i intensywne oddziaływanie promieni UV.

3. Dokładna izolacja

Przygotowując się do izolacji ścian Inwestorzy wiele uwagi przywiązują do skuteczności poszczególnych materiałów. Decydują się na wybór tego, którego położenie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia tzw. mostków termicznych. Pianka poliuretanowa praktycznie do zera redukuje możliwość ich pojawienia się. Daje więc gwarancję doskonałego zabezpieczenia konstrukcji. Z czego to wynika? Przede wszystkim z właściwości masy poliuretanowej, którą charakteryzuje doskonała przyczepność do zróżnicowanego podłoża. Bez względu na to, czy jest ono porowate, nierówne, czy też na swojej powierzchni posiada mikroszczeliny – natrysk pianką poliuretanową stanowi skuteczne antidotum na wszystkie te niedogodności. Pianka doskonale wnika (będąc jeszcze w postaci płynnej) w każdą szczelinę i wypełnia każdą nierówność, tworząc tym samym jednolitą, spójną powłokę. I niemal natychmiast po naniesieniu na powierzchnię ściany sztywnieje, zwiększając swoja objętość. Mamy w ten sposób do czynienia z trzema, niezwykle istotnymi korzyściami. Jest to:

  • dokładne wypełnienie każdej szczeliny,
  • doskonała przyczepność pianki PUR do powierzchni (brak konieczności wykorzystania dodatkowych akcesoriów montażowych),
  • usztywnienie konstrukcji ścian (twarda po zesztywnieniu pianka znacznie wspomaga całą konstrukcję budynku).

4. Izolacja akustyczna

Na koniec warto wspomnieć także o dodatkowych korzyściach, które czekają na Inwestorów decydujących się na izolację ścian pianką poliuretanową. Jest to skuteczna izolacja akustyczna, która z pewnością poprawi komfort mieszkań i biur Uniemożliwi dźwiękom z otoczenia przedostawanie się do wnętrz. Dotyczy to zarówno ocieplenia wykonywanego jedynie po zewnętrznej stronie ścian, jak i tego, które opiera się na wtłoczeniu masy poliuretanowej do struktury ścian (od strony wewnętrznej budynku).